Makine Haber

2021 yılı endüstriyel ağ pazarı payları

HMS Networks, küresel çaptaki fabrika otomasyonlarına yüklenen düğümleri baz alarak endüstriyel ağ pazarına ilişkin yıllık analizler yapıyor. 2021’e yönelik gerçekleştirilen çalışma; fieldbus, Endüstriyel Ethernet ve kablosuz teknolojilerine ilişkin tahmini pazar payları ve büyüme oranlarına yer veriyor.

2021 yılı endüstriyel ağ pazarı payları

Anders HANSSON
HMS Networks Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

HMS Networks, her yıl fabrika otomasyonlarına yeni bağlanan düğümlerin dağılımını analiz etmek için endüstriyel ağ pazarı çalışması yürütüyor. Bu yıl gerçekleştirilen çalışma, Covid-19 pandemisine rağmen endüstriyel ağ pazarının 2021’de yüzde 6 büyüyeceğini öngörüyor. Endüstriyel Ethernet halen en büyük büyüme oranına sahip olarak yeni yüklenen düğümlerin yüzde 65’ini oluştururken (geçen yıl yüzde 30), fieldbus’lar yüzde 28’lik bir paya sahip (geçen yıl yüzde 30). Kablosuz ağlar da tırmanışa devam ederken, yüzde 7’lik paya erişiyorlar. Profinet ise, yüzde 18’lik pazar payıyla, yüzde 17 paya sahip EtherNET/IP’yi ile tüm ağ sıralamalarının üstünde geçmiş oluyor.

Endüstriyel Ethernet istikrarlı biçimde büyüyor
Yüzde 8 oranında büyüyen Endüstriyel Ethernet pazar payı kazanmaya devam ediyor. Endüstriyel Ethernet, hâlihazırda fabrika otomasyonuna yeni yüklenmiş olan düğümlerin küresel pazarda yüzde 65’lik bir kısmını oluşturuyor (geçen sene yüzde 64 olan bu rakama kıyasla). EtherNet/IP ve Profinet birincilik için yarışıyor olsalar da, Profinet yüzde 18’lik payı ile, bu yıl için tüm sıralamalarda yüzde 17’lik paya sahip EtherNet/IP’yi geçmiş bulunuyor. EtherCAT ise, küresel olarak iyi bir seyir izlemeye devam ederken, yüzde 8’lik pazar payı ile lider Profibus’ı yakalamış oldu. Modbus TCP yüzde 5’lik oranla onları takip ederken, fieldbus kardeşi Modbus RTU ile birlikte Modbus teknolojileri pazarın yüzde 10’unu elde etmiş durumda. Bu da, onların küresel olarak fabrika kurulumlarında sahip olduğu artan önemlerini teyit etmiş oluyor.

Fieldbus’ın düşüşü durdu
Fieldbus’ın son yıllarda HMS tarafından da rapor edilmiş olan düşüşü 2021 yılı içerisinde sadece yüzde 1’lik bir düşüşle durma noktasına geldi. Bunun da sebebi olarak, fabrikaların pandemi gibi belirsiz zamanlarda mevcut teknolojilerine daha fazla bağlı kalma yönündeki eğilimleri gösterilebilir. Fieldbus’lar yeni yüklenen düğümlerin pazarda yüzde 28’lik bir payını oluşturuyorlar (geçen sene bu rakam yüzde 30’du). Profibus yüzde 8’lik payı ile pazarın tartışmasız lideri olmaya devam ederken, onu yüzde 5 ile Modbus-RTU ve yüzde 4 ile CC-Link takip ediyor.

Kablosuz teknolojileri yoluna devam ediyor
Kablosuz teknolojiler yüzde 24’lük oranla hızlı büyümelerini sürdürüyorlar. Her ne kadar pazarın yüzde 7’sine sahip olsalar da, asıl beklenen ise fabrikalarda 5G’nin kendisinin tüm gücünü göstermesi. Akıllı üretim konseptinin bir üst seviyesinin temelini oluşturacak kablosuz hücresel teknolojiler üzerine hâlihazırda devam eden çalışmalarla birlikte, HMS geleceğin daha az kablo ve daha esnek otomasyon mimarisinde rol oynayacak kablosuz bağlantılı cihaz ve makinelere yönelik talebin artarak devam edeceğini öngörüyor.

HMS Networks’e göre 2021 yılı pazar payları: Fieldbus, Endüstriyel Ethernet ve kablosuz.

Akıllı ve sürdürülebilir üretim ağ iletişimi gerektiriyor
Makine ve cihazlar için endüstriyel ağ bağlantısı, akıllı ve sürdürülebilir üretimin anahtarıdır ve endüstriyel ağ pazarında saptadığımız büyümenin de temel itici gücüdür. Fabrikalar; üretkenliği, sürdürülebilirliği, kaliteyi, esnekliği ve güvenliği sürekli olarak optimize etmeye çalışıyorlar. Güçlü bir endüstriyel ağ iletişimi ise, bu saydıklarımızı başarmanın temel anahtarı.

Bölgesel ağ farklılıkları
EtherNET/IP ve Profinet Avrupa ve Ortadoğu’da liderliklerini devam ettirirken, onları Profibus ve EtherCAT takip ediyor. Diğer popüler ağlar ise, Modbus (RTU/TCP) ve Ethernet Powerlink. ABD pazarı EtherNET/IP tarafından domine edilirken, EtherCat’in de bir miktar pazar payı kazandığı görülüyor. Profinet ve EtherNet/IP çok parçalı Asya pazarına liderlik ederken; CC-Link/CC-Link IE Field, Profibus, EtherCAT ve Modbus (RTU) gibi güçlü adaylar tarafından takip ediliyorlar.

Kapsam:
Bu çalışma, HMS’nin fabrika otomasyonlarına yüklenen yeni düğümleri temek alarak oluşturduğu 2021 yılı tahminlerini içeriyor. Düğüm; endüstriyel bir ağa bağlı makine veya cihaz olarak tanımlanmıştır. Sunulmuş olan rakamlar; HMS’nin endüstride yer alan meslektaşlarının görüşleri, kendi satış rakamları ve genel pazar algısını göz önünde bulundurarak ortaya çıkardığı genel görüşlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ