Makine Haber

2020’nin ilk 6 ayında girişimlere yapılan yatırım tutarı belli oldu

Startupswatch’ın verilerine göre, Türkiye’de 2020’nin ilk 6 ayında girişimlere yapılan yatırımlar toplamda 1 milyar 881 milyon doları aştı. Girişim ekosistemi, bu yılın ilk çeyreğinde 32 işlemle 42,3 milyon dolar tutarında yatırım aldı. İkinci çeyrekte ise 21 yatırım yapıldı.

2020’nin ilk 6 ayında girişimlere yapılan yatırım tutarı belli oldu

Girişim analizi platformu Startupswatch’ın verilerine göre, 2020 yılının ilk yarısında Türkiye bazlı girişimler toplam 1,9 milyar dolarlık yatırım aldı. Yılın ikinci çeyreğinde yapılan girişim yatırımları, ilk çeyreğe göre yüzde 44 oranında artış gösterdi.
Yılın ilk 6 aylık döneminde yapılan yatırımlar incelendiğinde; yatırımların yüzde 78’inin 1 milyon doların altında, yüzde 19’unun 1 ilâ 5 milyon dolar arasında, yüzde 2’sinin 5 ilâ 10 milyon arasında, yüzde 1’nin ise 10 ilâ 25 milyon dolar arasında olduğu görülüyor. Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen girişim yatırımlarında en çok yatırım tutarı sağlık alanında faaliyet gösteren girişimlere aktarılırken; öne çıkan diğer alanlar SaaS (Software as a Services–hizmet olarak yazılım), perakende teknolojileri, müşteri deneyimi girişimleri ve spor alanındaki girişimler oldu.

Şenel: “Pandemiye rağmen girişim ekosistemi olumsuz bir tablo çizmedi”
Rakamların, pandemiye rağmen girişim ekosisteminin olumsuz bir tablo çizmediğine işaret ettiğini söyleyen IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, şöyle konuştu: “2019’un ilk 6 aylık döneminde toplam 8 milyon dolarlık yatırım yapıldığı göz önüne alındığında; bu yıl pandemiye rağmen yatırım alan girişim sayısında yüzde 140, girişim yatırımlarının toplam tutarında ise yüzde 512’lik artış olduğu görülüyor. Pandemiyle birlikte yatırım tercihleri; sağlık, biyoteknoloji, dijital sağlık, ilaç ve yapay zeka gibi alanlara yönelmiş durumda. Mevcut durumda, teknoloji ve sağlık alanlarındaki girişimlerin pazardaki payının artacağını söylemek mümkün.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ