Makine Haber

2018 yılında Ar-Ge’ye en fazla yatırımı ABD yaptı

2018 yılı verilerine göre, araştırma ve geliştirme çalışmalarına en çok yatırımı ABD yaparken; söz konusu ülkenin yatırım miktarının 476 milyar dolar olduğu gözlendi. Geçen sene Türkiye’de Ar-Ge’ye yapılan yatırım ise, 15,3 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

2018 yılında Ar-Ge’ye en fazla yatırımı ABD yaptı

Medya takibinin öncü kurumlarından biri olan Ajans Press, Ar-Ge ile ilgili basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre, 2018’de Ar-Ge ile alakalı basına 60 bin 668 haberin yansıdığı tespit edildi. 2019 yılı rakamlarına bakıldığında ise, konunun 44 bin 826 basın haberinde yer aldığı kaydedildi. Haber içerikleri incelendiğinde de, teknolojik yatırımlara yapılan teşviklerin ön planda olduğu görüldü.
Ajans Press’in, Howmuch.net verilerinden elde ettiği bilgilere göre ise, araştırma ve geliştirmeye en çok yatırımı ABD’nin yaptığı görülürken, rakamın 476 milyar dolar olduğu gözlendi. ABD’den sonra yaptığı yatırımla ikinci sıraya Çin yerleşirken, ülkenin söz konusu alanda 370,6 milyar dolar harcadığı gözlendi. Üçüncü sırada ise Japonya yer alırken, yatırım miktarının 170,5 milyar dolar olduğu kaydedildi. Listenin ortalarında yer alan Türkiye’nin de, geçen yıl Ar-Ge’ye 15,3 milyar dolar yatırım yaptığı tespit edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ